Konkursas „Mano EKOnamai’14“ paskelbė geriausius draugiško aplinkai ir energiškai taupaus būsto kūrėjus

Jau trečius metus vykstantis „Mano EKOnamai“ konkursas spalio 17 d. paskelbė ir apdovanojo tris draugiškiausius aplinkai ir energiškai taupiausius pastatų projektus, dar 5 projektai nominuoti ir apdovanoti nominacijų globėjų dovanomis. Renginys vyko Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pastato II aukšte, kur fojė galima apžiūrėti ir visus konkursinius darbus. Konkursinių darbų paroda čia veiks iki spalio31 dienos.

Pasiruošimas šiam konkursui tradiciškai prasidėjo dar pavasarį, kuomet architektams buvo organizuojami seminarai apie draugiškų aplinkai ir energiškai taupių pastatų projektavimą, buvo išdalintos konkurso sąlygos, dalyviai vyko apžiūrėti konkursui atrinktų sklypų.

Š ių metų darbus vertino Lietuvos architektų rūmų pirmininko, architekto Juozo Vaškevičiaus vadovaujama komisija. Jam padėjo architektai Gintaras Klimavičius ir Sigitas Kuncevičius. Projektų energines klases ir energijos suvartojimą nustatė UAB „Pastatų sertifikavimo biuras“, o energinių sistemų inovatyvumą ir praktiškumą vertino UAB „Vilpra“ atsinaujinančio energijos įrangos projektų vadovas Simonas Sabeckas.

Renkant nugalėtoją buvo atsižvelgta ne tik į pastato architektūrinius ir jo dermės su supančia aplinka sprendimus, bet ir į tai, iš kokių medžiagų pastatas kuriamas, ar išnaudojama aplinka (saulė, vėjas, šešėliai) gaunat ir vartojant energiją, ar naudojami inovatyvūs ir energiją taupantys sprendimai.

Tačiau bene svarbiausias konkursinių ir svetainėje www.manoekonamai.lt publikuojamų projektų išskirtinumas yra energinės klasės nustatymas, t.y. matavimai, leidžiantys palyginti kiek vienas ar kitas pastatas suvartos energijos.

Konkurso „Mano EKOnamai‘14“ nugalėtojai

I vieta. Projektas „Miškinis“. Autoriai Sigita Martinkienė ir Dominykas Marcinonis.

II vieta. Projektas „Chameleonas“. Autoriai Andrius Keizikas, Laimis Keizikas, Juozas Bielskis, Monika Grimailaitė.

III vieta. Projektas „Juoda prie balto“. Autorius architektūros studija „Logos“ (Algis Motūza ir Arūnas Andrašiūnas).

I-III vietos nugalėtojai pasidalino 9000 Lt (2606,58 €) konkurso prizinį fondą.

Konkurso „Mano EKOnamai‘14“ nominantai

Už langų sprendimus nominacijos globėjas UAB „Rehau“ apdovanojo projekto „Zaraso vila“ autorius-architektų grupę iš UAB „Architektas“ — Gitaną Šukaitytę, Darių Visockį, Kristiną Masytę, Aistę Vainiūtę.

Išmaniausiu EKOnamu tapo ir UAB „JUNG“ bei UAB,,Penkių kontinentų komunikacijos centras“  su intelektinių pastatų sprendimais SMART HOUSE prizą pelnė projektas „Chameleonas“. Autoriai – Andrius Keizikas, Laimis Keizikas, Juozas Bielskis, Monika Grimailaitė.

Labiausiai pasyvaus namo reikalavimus atitinkantis projektas Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos sprendimu yra „Domus medis“ (Autoriai Egidijus Mozūras, Ugnė Judickaitė, Vytautas Silevičius).

Projekto „Juoda prie balto“ autoriai iš architektūros studijos „Logos“ Algis Motūza ir Arūnas Andrašiūnas  pelnė net dviejų nominacijų globėjų dėmesį. Už praktiškiausius aprūpinimo energija sprendimus juos apdovanojo UAB „Vilpra“, o už projekto pateikimo kūrybiškumą ir kokybę  — UAB ,,Menų kalvė“.

Dar vienas nelauktas apdovanojimas įteiktas konkurso „maratonininkams“, t.y. architektams, kurie dalyvavo visuose trijuose konkursuose: Andriui Keizikui, Ugnei Judickaitei ir Egidijui Mozūrui. Šie kūrėjai  už ištvermę buvo palepinti Ajurvedos centro „SPA Shanti“ dovanų kuponais.

 Apdovanojimų ceremonijos  akimirkos FB 

Per tris metus konkurse „Mano EKOnamai“ dalyvavo per 100 architektų, kurie, susijungę į įvairias kūrybines grupes sukūrė per 40 draugiškų aplinkai ir energiškai taupių pastatų priešprojektinių pasiūlymų, iš kurių 13 sukurta šiemet.
Šie darbai neguli stalčiuose – po apdovanojimų ceremonijos jie keliauja į įvairias ekspozicines erdves skleisdami draugiško aplinkai ir energiškai taupaus būsto idėjas, o kai kurie iš jų jau rado ir užsakovus.
Darbai eksponuojami ir svetainėje www.manoekonamai.lt. Čia užsukę statybas planuojantys asmenys, gali palyginti architektų galimybes ir taip sau palengvinti pastatų kūrėjų pasirinkimą.
Konkursas taip pat yra tapęs gera tokio pastatų projektavimo įgūdžių formavimo platforma, nes architektams leidžiama išbandyti ir palyginti jėgas kuriant pasiūlymus realioms, dažnai sudėtingoms erdvėms.

Bent kiek prisilietusiems prie šio VšĮ „Aplink tave“ EKOcentro vykdomo projekto sklypų savininkams ir pastatų kūrėjams žinia, kad nuo 2016 m. visi pastatai turės būti ne žemesnės nei A klasės,  o nuo 2018 m. visi naujai statomi pastatai turės būti nulinės arba beveik nulinės energijos, jau nėra neįveikiamas iššūkis.

Paskelbė Darius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *