Kaip peržiemoti namų šildymo sistemą

Norint efektyviai peržiemoti namų šildymo sistemą, reikia pradėti nuo kruopštaus įrenginio patikrinimo ir techninės priežiūros. Įsitikinkite, kad termostatas veikia tinkamai, ir apsvarstykite galimybę suplanuoti profesionalią techninę apžiūrą. Taip pat labai svarbu optimizuoti oro srautą keičiant oro filtrus ir valant ortakius. Nepamirškite užsandarinti skersvėjų aplink langus ir duris, taip pat izoliuoti vamzdžius ir ventiliacines angas. Imdamiesi šių aktyvių veiksmų galite užtikrinti, kad jūsų sistema veiks efektyviai. Tačiau yra papildomų svarbių užduočių, kurios gali dar labiau pagerinti jūsų namų šilumą žiemos mėnesiais.

Apžiūrėkite savo šildymo sistemą

check your heating system

Prieš prasidedant šaltiems orams labai svarbu kruopščiai patikrinti savo šildymo sistemą. Pradėkite nuo termostato patikrinimo, ar jis tinkamai veikia. Jei jis nereaguoja arba rodo netikslią temperatūrą, apsvarstykite galimybę jį perkalibruoti arba pakeisti.

Tada apžiūrėkite šildymo įrenginį, ar nėra matomų nusidėvėjimo požymių, pavyzdžiui, rūdžių ar nuotėkio. Jei pastebėjote ką nors neįprasto, svarbu išspręsti šias problemas prieš prasidedant šildymo sezonui. Įsiklausykite, ar veikiant sistemai nesigirdi neįprastų garsų, nes jie gali rodyti mechanines problemas, reikalaujančias profesionalaus aptarnavimo.

Be to, patikrinkite, ar ventiliacijos angos ir ortakiai nėra užsikimšę. Dulkės, šiukšlės ar baldai gali trukdyti oro srautui, mažinti efektyvumą ir didinti energijos sąnaudas. Įsitikinkite, kad ventiliacijos angos yra laisvos ir atviros.

Pakeiskite oro filtrus

Patikrinus šildymo sistemą, laikas pakeisti oro filtrus. Šis veiksmas yra labai svarbus siekiant užtikrinti, kad jūsų sistema žiemos mėnesiais veiktų efektyviai. Nešvarūs oro filtrai gali riboti oro srautą, todėl padidėja energijos sąnaudos ir gali būti sugadintas jūsų šildymo įrenginys.

Pradėkite nuo oro filtro, kuris paprastai būna šalia oro ruoštuvo arba grįžtančio oro kanale, buvimo vietos nustatymo. Jį suradę išimkite filtrą ir patikrinkite jo būklę. Jei jis užsikimšęs dulkėmis ir šiukšlėmis, laikas jį pakeisti. Daugumą filtrų reikia keisti kas 1-3 mėnesius, priklausomai nuo naudojimo ir turimo filtro tipo.

Rinkdamiesi naują filtrą atsižvelkite į MERV klasę. Didesnis MERV reitingas reiškia geresnį filtravimą, bet taip pat gali riboti oro srautą, jei jis yra per aukštas jūsų sistemai. Įsitikinkite, kad naujasis filtras gerai priglunda prie lizdo, nes tarpai gali leisti nefiltruotam orui prasiskverbti pro filtrą.

Išvalykite ortakius

ductwork cleaning required now

Ortakių valymas yra svarbus žingsnis žiemojant namų šildymo sistemai. Laikui bėgant ortakiuose gali kauptis dulkės, alergenai ir šiukšlės, trukdančios oro srautui ir mažinančios efektyvumą. Kad šildymo sistema žiemos mėnesiais veiktų kuo geriau, labai svarbu pašalinti šias sankaupas.

Pradėkite nuo ortakių apžiūros, ar juose nesikaupia dulkės arba neauga pelėsis. Jei pastebėjote, kad susikaupė per daug šiukšlių, naudokite dulkių siurblį su ilga žarna, kad pašalintumėte šiukšles. Būtinai išvalykite ir ventiliacijos angas bei registrus, nes juose taip pat gali kauptis dulkės.

Norėdami kruopščiai išvalyti, galbūt norėsite pasisamdyti profesionalią ortakių valymo tarnybą. Jie turi specializuotą įrangą, kuri gali veiksmingai pašalinti teršalus ir pagerinti jūsų namų oro kokybę. Prieš ką nors samdydami, būtinai patikrinkite jų įgaliojimus ir atsiliepimus.

Išvalę ortakius, užsandarinkite bet kokius jų nesandarumus ar tarpus, kad šildomas oras nepatektų į išorę. Šis veiksmas ne tik padidina efektyvumą, bet ir padeda palaikyti pastovią temperatūrą visuose namuose. Skirdami laiko ortakiams išvalyti, sukursite sveikesnę gyvenamąją aplinką ir užtikrinsite, kad jūsų šildymo sistema sklandžiai veiks visą žiemą.

Patikrinkite termostato nustatymus

Įsitikinus, kad ortakiai švarūs, laikas patikrinti termostato nustatymus. Pirmiausia peržiūrėkite esamą temperatūros nustatymą ir patikrinkite, ar jis atitinka jūsų pageidaujamą komfortą. Jei nesureguliavote termostato žiemai, galbūt norėsite sumažinti temperatūrą keliais laipsniais, kai būsite išvykę arba miegosite. Taip ne tik sutaupysite energijos, bet ir sumažinsite šildymo išlaidas.

Toliau patikrinkite, ar tinkamai veikia jūsų termostatas. Jei turite programuojamą arba išmanųjį termostatą, įsitikinkite, kad jis nustatytas automatiškai reguliuoti temperatūrą pagal jūsų tvarkaraštį. Susipažinkite su jo funkcijomis, pavyzdžiui, energijos taupymo režimais ir nuotolinio valdymo galimybėmis.

Jei jūsų termostatas yra rankinis, apsvarstykite galimybę jį pakeisti programuojamu modeliu. Taip padidinsite šildymo efektyvumą ir galėsite geriau kontroliuoti savo namų temperatūrą.

Užsandarinkite skersvėjus ir nesandarumus

prevent water infiltration issues

Kad žiemą namai būtų energiškai efektyvūs, būtina užsandarinti skersvėjus ir nesandarumus. Kai į namus skverbiasi šaltas oras, šildymo sistemai tenka dirbti sunkiau, todėl padidėja energijos sąnaudos ir diskomfortas. Pradėkite nuo langų, durų ir kitų galimų skersvėjų patikrinimo. Paprastas būdas patikrinti, ar nėra nesandarumų, – prie šių vietų palaikyti uždegtą žvakę; jei liepsna mirksi, vadinasi, yra skersvėjis.

Langų ir durų plyšius užsandarinkite orlaidėmis arba sandarikliais. Didesnių angų atveju naudokite putų izoliaciją arba besiplečiančias purškiamąsias putas. Nepamirškite mažiau akivaizdžių vietų, pavyzdžiui, elektros lizdų, vandentiekio angų ir palėpės liukų. Šios vietos taip pat gali būti dideli šilumos nuostolių šaltiniai.

Be to, patikrinkite kamino dūmtraukį ir įsitikinkite, kad jis uždarytas, kai nenaudojamas. Naudodami durų šluoteles galite užkirsti kelią šaltam orui patekti po išorinėmis durimis. Efektyviai užsandarinę šiuos skersvėjus ir nesandarumus, padidinsite savo namų komfortą ir sumažinsite sąskaitas už energiją. Imdamiesi šių veiksmų dabar užtikrinsite jaukumą žiemos mėnesiais.

Suplanuokite profesionalią techninę profilaktiką

Suplanuoti profesionalią šildymo sistemos techninę apžiūrą – esminis žingsnis ruošiantis žiemos šalčiui. Ši techninės priežiūros paslauga garantuoja, kad jūsų sistema šaltaisiais mėnesiais veiks efektyviai ir saugiai. Per techninę apžiūrą kvalifikuotas specialistas apžiūrės jūsų šildymo sistemą, patikrins, ar ji nėra nusidėvėjusi, ir atliks reikiamus reguliavimus, kad optimizuotų veikimą.

Technikas išvalys pagrindinius komponentus, pavyzdžiui, degiklius ir šilumokaitį, kad padidintų efektyvumą ir sumažintų gedimų riziką. Taip pat patikrins termostato kalibravimą ir įsitikins, kad visos saugos funkcijos veikia tinkamai. Toks aktyvus požiūris gali padėti išvengti netikėtų šildymo problemų, kai jums labiausiai reikia šilumos.

Rekomenduojama suplanuoti techninę apžiūrą rudenį, prieš prasidedant šildymo sezonui. Taip ne tik paruošite savo sistemą, bet ir prailginsite jos tarnavimo laiką, todėl ilgainiui sutaupysite pinigų. Nepamirškite, kad dabar investavę į profesionalų remontą galite sumažinti sąskaitas už energiją ir žiemą jaustis patogiau namuose. Nelaukite, kol ištiks avarinė situacija, o jau šiandien susitarkite dėl patikimos šildymo sistemos ir ramybės visą sezoną.

Patikrinkite anglies monoksido detektorius

check carbon monoxide alarms

Įsitikinus, kad jūsų šildymo sistema yra geros būklės, svarbu patikrinti anglies monoksido detektorius. Anglies monoksidas (CO) yra bespalvės, bekvapės dujos, kurios gali būti mirtinai pavojingos, ypač žiemos mėnesiais, kai šildymo sistemos intensyviai naudojamos.

Pradėkite nuo visų savo namuose esančių CO detektorių buvimo vietos nustatymo. Geriausia, kad kiekviename aukšte, ypač prie miegamųjų vietų, būtų po vieną. Patikrinkite kiekvieną detektorių paspausdami mygtuką „Test”. Jei pasigirsta pavojaus signalas, detektorius veikia teisingai. Jei nesigirdi, pakeiskite baterijas ir atlikite pakartotinį bandymą. Jei jis vis tiek neveikia, apsvarstykite galimybę pakeisti įrenginį, nes senesni detektoriai laikui bėgant gali tapti neveiksmingi.

Tada patikrinkite, ar ant detektorių nurodytas galiojimo laikas. Dauguma CO detektorių galioja nuo 5 iki 7 metų. Jei jūsų detektorius artėja prie šio amžiaus arba yra senesnis, laikas jį pakeisti.

Radiatorių ir vožtuvų nuleidimas

Kad šildymo sistema žiemą veiktų efektyviai, būtina išleisti orą iš radiatorių ir vožtuvų. Šis procesas pašalina įstrigusį orą, todėl karštas vanduo cirkuliuoja tinkamai ir efektyviai šildo jūsų namus.

Pradėkite nuo šildymo sistemos išjungimo ir leiskite jai šiek tiek atvėsti. Tada raskite radiatoriaus oro išleidimo vožtuvą, paprastai esantį viršuje. Priklausomai nuo vožtuvo tipo, jums reikės radiatoriaus rakto arba plokščio atsuktuvo. Po vožtuvu padėkite nedidelį indą arba skudurėlį, kad sulaikytumėte išbėgusį vandenį.

Lėtai sukite vožtuvą prieš laikrodžio rodyklę, kol išgirsite šnypščiantį garsą, kuris reiškia, kad išleidžiamas oras. Kai vanduo pradės sunktis, uždarykite vožtuvą sukdami jį pagal laikrodžio rodyklę. Pakartokite šį veiksmą su kiekvienu namuose esančiu radiatoriumi ir patikrinkite katilo manometrą. Jei slėgis nukrenta žemiau rekomenduojamo lygio, į sistemą reikia įpilti vandens.

Radiatorių ir vožtuvų nuleidimas ne tik pagerina efektyvumą, bet ir padeda išvengti galimos žalos dėl įstrigusio oro. Šią užduotį įtraukite į pasiruošimo žiemai programą, kad namuose būtų jauku ir šilta.

Vamzdžių ir ventiliacijos angų izoliavimas

pipe and vent insulation

Jei vamzdžiai ir ventiliacijos angos nėra tinkamai izoliuoti, jūsų namo šildymo sistema gali būti labai neefektyvi. Šių komponentų izoliavimas gali padėti palaikyti jais tekančio vandens ar oro temperatūrą, sumažinti energijos švaistymą ir sąskaitas už šildymą.

Pradėkite nuo atvirų vamzdžių, ypač esančių nešildomose patalpose, pavyzdžiui, rūsiuose, palėpėse ar pusrūsiuose, apžiūros. Šiems vamzdžiams uždengti naudokite putplasčio vamzdžių izoliaciją arba stiklo pluošto rankoves, kad jie gerai priglustų. Atkreipkite dėmesį į sujungimus ir posūkius, nes šiose vietose šiluma prarandama greičiau. Pritvirtinkite izoliaciją juosta, kad ji nejudėtų.

Tada sutelkite dėmesį į ventiliacines angas. Jei ortakiai eina per nekondicionuojamas patalpas, juos taip pat apvyniokite izoliacija. Energijos vartojimo efektyvumui padidinti galite naudoti ortakių izoliaciją arba šviesą atspindinčią folijos juostą. Įsitikinkite, kad visos siūlės sandariai užsandarintos, kad būtų išvengta oro nuotėkio.

Galiausiai nepamirškite apie visus tarpus ar plyšius aplink ventiliacijos angas ir vamzdžius ten, kur jie patenka į kondicionuojamas patalpas. Šias angas užsandarinkite sandarikliais arba putplasčiu – taip sumažinsite skersvėjus ir dar labiau padidinsite sistemos efektyvumą žiemos mėnesiais.

Apsirūpinkite degalų atsargomis

Norint užtikrinti, kad jūsų šildymo sistema veiktų efektyviai, reikia turėti pakankamai kuro atsargų. Prieš žiemą skirkite laiko kuro poreikiams įvertinti. Jei naudojate alyvą, propaną ar gamtines dujas, patikrinkite jų lygį bake ir, jei reikia, suplanuokite papildymą. Šaltaisiais mėnesiais pritrūkus degalų, galite atsidurti nemalonioje situacijoje.

Jei naudojate malkas arba granules, apsirūpinkite jų atsargomis. Įsitikinkite, kad turite pakankamą jų kiekį ir kad jos yra gerai paruoštos. Tai ne tik užtikrina geresnį degimo efektyvumą, bet ir padeda sumažinti dūmų ir kreozoto kaupimąsi kamine.

Nepamirškite pagalvoti apie alternatyvius šildymo šaltinius. Turėdami atsarginių atsargų, pavyzdžiui, elektrinių antklodžių ar erdvinių šildytuvų, prireikus galite gauti papildomos šilumos. Tik būkite atsargūs su šildytuvais, kad nekiltų gaisro pavojus.

Galiausiai atidžiai stebėkite vietines degalų kainas ir pristatymo laiką. Pirkdami degalus iš anksto, kai jų kainos mažesnės, galite sutaupyti pinigų ir užtikrinti, kad būsite pasirengę šaltesniems orams. Apsirūpinę kuro atsargomis padidinsite savo namų komfortą ir išlaikysite patikimą šildymo sistemą visus žiemos mėnesius.